Altın Fiyatları, Trump’a Yönelik Muhbirlik Gerginliğe Neden Olurken Yükseldi
Eylül 26, 2019 0 Yorum 6 Görüntüleme

Altın Fiyatları, Trump’a Yönelik Muhbirlik Gerginliğe Neden Olurken Yükseldi

Investing.com —

Cumhurbaşkanı Donald Trump'a yönelik bir muhbir şikayetinin ortaya çıkmasının ardından yaşanan siyasi gerginlikler ortasında, altın vadeli işlemleri yükseldi. Şikâyet, Temsilciler Meclisi'nin bu hafta başlarında Trump’a karşı başlattığı suçlama soruşturmasının arkasındaki iddiaları ortadan kaldırdı.

Altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 1.516,05 dolara yükseldi ancak hala son birkaç hafta içinde işlem gördüğü aralıkta.

Spot altın %0,2 yükselerek 1.509,12 dolardan alıcı buldu.

Diğer güvenli liman varlıkları da iyi şekilde desteklendi. Siyasi istikrarsızlık korkusunun Trump'ın Çarşamba günü Çin ile bir ticaret ateşkesi ihtimaliyle ilgili güven verici diline baskın çıkmasıyla, 10 ve 30 yıllık Hazine bonosunun her biri üç baz puan düştü.

Ancak gümüş 18 dolar altına düşerek 17,99 dolar oldu.

Ayrıca Avrupa hükümet tahvillerinden de destek devam etti. Brexit riskleri İngiltere verimlerini kontrol altında tuttu ve Almanya’da Sabine Lautenschlaeger’in Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yönetim kurulundan istifa etmesi, gelen Cumhurbaşkanı Christine Lagarde’ın ECB'nin nicel genişlemesini desteklemesinin önündeki engellerin kaldırdı.

ECB Kasım ayından itibaren bir ayda 20 milyar Euro hükümet tahvil alımını başlatacağı sözünü verdi. Bu hamle, verimleri düşürecek ve altının çekiciliğini görece artıracak.

Öte yanda Japonya Baknası yöneticisi Haruhiko Kuroda da enflasyon hedefini kaçırma riskinin arttığını söyleyerek, bir sonraki toplantıda daha çok genişleme yönünde ipucu verdi.

Platin %0,3 artışla 931,10 dolar olurken, bakır %0,6 kayıpla 2,60 dolara düştü.

Önceki Faiz indirimi cebe nasıl yansıyacak?
Sonraki Zuckerberg: Libra’yı Başlatmaya Odaklanmış Durumdayız

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Gündem 0 Yorum

ABD piyasaları kapanışta yükseldi; Dow Jones Industrial Average 0,61% kıymet kazandı

Investing.com – ABD behre senedi piyasaları Çarşamba kapanışın akabinde yükseldi Teknoloji, Sanayi ve Hammadde kesimlerindeki payların artışıyla …

Gündem 0 Yorum

Reuters siyaset ve iktisat gündemi -5 Eylül Perşembe

İSTANBUL, 5 Eylül (Reuters) – -Cumhurbaşkanı ve AKP Umum Yöneticisi Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş Vilayet Yöneticileri Toplantısı&apos …

Gündem 0 Yorum

Borsa, güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, 259,26 puan ve yüzde 0,25 paha yararıyla 102.706,52 seviyesine çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,14, holding endeksi …

0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış!

Bu yazıya ilk yorumu siz yazabilirsiniz!

Bir Yorum Yazın