Twitch Üzerinden Yayın Nasıl Yapılır ?

Twitch Üzerinden Yayın Nasıl Yapılır ?

Oyun yeteneklerinizi göstermek ve hobinizi gerçekleştirerek para kazanmanız mümkün. Bugün Twitch üzerinden stream yaparak hem kendinizi geliştirebilir hem de sizi izleyen kullanıcıların fikir sahibi olmasına olanak sağlayabilirsiniz. Ülkemizde hızla artan yayın sektöründe yerinizi almanız için hala çok geç değil.

Nereden Başlamalıyım?

Öncelikle bu konuya ufaktan bir değinelim. Ülkemizde oyun oynayanların çoğu hemen yayıncı olabileceğini düşünerek Twitch adresinden üyeliklerini açtıktan sonra yayın yapmaya kalkışırlar. Çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanan bu durumun nedeni yayın yapmak istemeniz değil. Direk Twitch üzerinden yayına başlamak yerine bir blog sitesi açarak veya Youtube video paylaşım platformlarında veya Diğer Sosyal Medya da kitle edinmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Üyelik Nasıl Alınır?

Twitch  web sitesine girerek sağ üstte bulunan “Kaydol” tıklayarak Facebook ile bağlanabilir veya formu eksiksiz doldurabilirsiniz.

 

 

 

 

Hangi Programları Kullanmam Gerekir?

OBS(Open Broadcaster Software) veya XSplit yayıncılar tarafından en çok tercih edilen programlar ve Twitch bu iki programı desteklemektedir. Düşük ve Orta seviyeli donanımlara sahip bilgisayarlar için OBS(Open Broadcaster Software) uygun bir seçim olacaktır. Yüksek segment bilgisayarlar için XSplit Premium seviyesine bir çok özelliklerinden faydalanabilirler.

OBS 18.0.1 Nasıl Hazır Hale Getirilir ?

Standart kurulumu atladıktan sonra programda bazı ayarları yapmak Stream gerçekleştirmek için faydalı olacaktır.

-Sekmeler

 • Genel
 • Yayın
 • Çıkış
 • Ses
 • Video
 • Kısayollar
 • Gelişmiş

GENEL (SEKME)

Bu Sekmede;

Program kurulumundan sonra eğer program dili Türkçe değil ise Program dilini Türkçe ye çevirmek, programın temasını değiştirmek ve yayın sırasında otomatik olarak kayıt almasını sağlamak gibi ayarları bu pencereden yapıyoruz.

 

 

 

 

YAYIN (SEKME)

Bu Sekmede;

Yayını yapacağımız servisi seçip yayın anahtarımızı girmemiz gerekiyor.  Türkiye en iyi performansı veren sunucu EU:Frankfurt, DE seçip Yayın anahtarımızı “https://www.twitch.tv/KullanıcıAdınız/dashboard/settings/streamkey” adresine girerek alabiliriz. Bu bilginizi 3. kişilere paylaşmamanızı Twitch size öneriyor olmasına dikkat etmenizi istiyorum.

 

 

 

 

ÇIKIŞ (SEKME)

Bu Sekmede;

Yayın kalitemizi, ses kalitemizi ve kayıt aldığımız videoların kayıt edileceği klasörü ayarlayacağız. Oyun oynarken ping olmaması için Biti ayarlarken Yayına internetinizin %50‘sini ayarlamanız faydanıza olacaktır. Deneme yayınınızı açtıktan sonra hız testinizi buradan yapabilirsiniz.

 • 1080p için önerilen bit hızı: 3000 – 3500
 • 720p için önerilen bit hızı: 1800 – 2500
 • 480p için önerilen bit hızı: 900 – 1200
 • 360p için önerilen bit hızı: 600 – 800
 • 240p için önerilen bit hızı: 500 e kadar

Kodlayıcı x264 işlemci tarafından video desteği demek eğer işlemcinizi yormak istemezseniz ekran kartınızı seçebilirsiniz. Çıkış modunu gelişmiş olarak seçip Oran Kontrolü CBR seçilmelidir. Çıkış çözünürlük buradan ayarlanabilir ama bu sekme yerine Video sekmesinden ayarlanması daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

*Twitch.TV 3500 bitrate sonrasını desteklememektedir…

 

 

SES (SEKME)

Bu Sekmede;

Ses profillerimizi ve bas konuş gecikmelerini ayarlayabiliriz.

 

 

 

VİDEO (SEKME)

Bu Sekmede;

Temel çözünürlüğünüzü ve  Çıkış sekmesinde belirttiğim çözünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

 

 

 

 

KISAYOLLAR (SEKME)

Bu Sekmede;

OBS yeni güncellemelerin den sonra gelen bu özellik sizin yayınınızı daha kaliteli hale getirir oldu. Yayını başlatmak, durdurmak gibi bir çok özelliğe kısayol atayarak pencere arası geçip bazı durumlarda görüntü kirliliği olmasına engel olabilirsiniz.

 

 

 

 

GELİŞMİŞ (SEKME)

Bu Sekmede;

Kayıtlarınızın nasıl depolanacağı, bağlantınız koptuğunda bağlanma denemesinin kaç sn olacağı gibi ayarları ayarlayabilirsiniz. Default ayarlar gayet iyi olup dokunulmasına gerek yoktur.

 

 

 

 

SAHNE AYARLARI

Bu ayarları yaptıktan sonra sahnenize sadece Kaynaklara “Oyun Yakalama” eklemeniz yeterli olacaktır.

 

 

 

 

 

Önceki Yazı Matrix Efsanesi Geri Mi Dönüyor?
Sonraki Yazı Huawei P9 İnceleme

Yazar Hakkında

Kemal BATU
Kemal BATU 72 Gönderi

Merhabalar, ben Kemal BATU 29.09.1994 yılı Kadıköy / İstanbul doğumluyum. İstanbul ilinin Sancaktepe ilçesinde ikamet etmekteyim. Doğma büyüme istanbullu ve Galatasaraylıyım. Mesleğim Muhasebe olup 3 senedir mesleğimle ilgilenmekteyim.

Yazarın diğer yazıları →

İlginizi Çekebilir

Tom Clancy Ghost Recon: Wildlands Ön İnceleme

Ubisoft‘un yeni oyunu Tom Clancy Ghost Recon: Wildlands geniş dünyasıyla karşımıza çıkacak. PS4, Xbox One ve PC gibi platformlarla uyumlu olan oyun co-op desteği ile 4 kişi oynayabileceksiniz. Yeni dünyada uyuşturucunun

Oyun 5 Yorum

6 Random Steam Kod ve 1780 RP Çekilişi 24.04.2017

Merhabalar arkadaşlar, Günlük okuyucularım artarak devam etmektedir. Okuyarak spoiler daha az yiyebilir ve oyunun keyfini oynayınca sürebilirsiniz. Bu nedenden dolayı web sitemde inceleme yazıları, karşılaşılan hatalar için çözüm yazıları bulunmakta

2 # House Flipper – Simetri hastaları izlemesin

House Flipper İnceleme 17 mayıs 2018 perşembe günü satışa sunulan House Flipper iç mimarlığı mevzu alan bir simülasyon oyunudur. Oyunda alt yazılar ve menü tamamen türkçe seslendirmeler oyunda olmadığından dolayı

Yorum Yok

Henüz Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu hemen gönder!

Cevap Bırakın