Yüksek Emekli Maaşı İçin Ne Yapılmalı?

Çalışan kesimin çoğu emeklilik hayali kurar iken bir taraftan ne kadar emekli maaşı alırım diye düşünmekte. Emekli olmadan önceki çalışma hayatınız boyunca emekli maaşını belirlemek biraz da sizin elinizde. Emekli maaşınızı daha yüksek alabilmek için bu bazı önlemler alabilirsiniz. “Peki yüksek emekli maaşı almak için ne yapılmalı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çünkü emekli olduktan ve maaşınız bağlandıktan sonra yapabileceğiniz fazla bir şey yok.

 

 • Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

 • Yüksek Emekli Maaşı İçin Ne Yapılmalı?

 

Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Sistemi çok sık değiştiği için emekli maaşı hesaplamalarında yıllara göre farklı uygulamalar bulunuyor.

 • 9 Eylül 1999 tarihinden önce çalışılmış dönem
 • 9 Eylül 1999 – 1 Ekim 2008 arasında çalışılmış dönem
 • 1 Ekim 2008 sonrasında çalışılan dönem

Emekli maaşı ortalama aylık kazancın ABO (Aylık Bağlama Oranı) ile çarpılması sonucu ortaya çıkıyor.

 • 1999’a Kadar olan sürede: Aylık Bağlama Oranı, 25 yıl sigortalık süresi (9.000 gün) için yüzde 76 olarak uygulanır
 • 1999-2008 tarihleri arasında olan sürede: Bu dönemde sistem değişiyor ve 25 yıl için oran yüzde 65’e çekiliyor.
 • 2008 Ekim  tarihinden sonraki sürelerde: 25 yıl için aylık bağlama oranı %50’ ye kadar inmekte

 

Örnek ile anlatmak gerekirse;

1966 doğumlu Yusuf Bey’in 01.01.1988 yılında sigortalı olarak işe başladığını varsayalım. Yusuf Bey  51 yaşına geldiğinde 2017 yılında emekli olacak. Emekli maaşı hesaplanırken;

 • 01.01.1988-9 Eylül 1999 arası
 • 9 Eylül 1999- 1 Ekim 2008 arası
 • 1 Ekim 2008  – 2017 yılı arası

Emekli maaşı hesaplanırken yukarıdaki dönemler için ayrı ayrı hesaplanır.

 

SGK Ne Zaman Emekli Olurum…

 Yüksek Emekli Maaşı İçin Ne Yapılmalı?

 1. Emekli maaşı hesaplanırken bordroda yer alan Brüt maaşınız ne kadar yüksek ise avantajınız bir o kadar da yüksek oluyor. Bu nedenden dolayı maaşınız yüksek olmasına rağmen asgari ücretten gösterilmesine müsaade etmeyin. Bu durum hem emekli maaşınızı hem de ileride alacağınız kıdem tazminatınızı olumsuz etkileyecektir. Brüt maaşınızın içerisinde düzenli olarak ödenen yemek parası, ikramiye gibi diğer ödemelerinde brüt maaşa eklenmesi gerektiğini sakın unutmayın.
 2.  Birden fazla yerde sigortalı olarak çalışmak prime esas kazancınızı arttıracağından dolayı emekli maaşınıza olumlu etki sağlar. Ek işinizi mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesini sağlayın.
 3. Kadınlar için doğum, erkekler için askerlik ve yurtdışı borçlanmalarını sosyal güvenlik tavanı üzerinden yapılması emeklilik maaşına olumlu etki yapmaktadır.
 4. Primlerinizi eğer kendiniz ödüyorsanız, BAĞ-KUR veya İsteğe bağlı sigortalı olarak yaptırdıysanız. Bütçenizin el verdiği kadar tavandan ödemeye gayret gösterin.
 5. Hizmet listenizi e-Devlet ile sürekli kontrol edin. Bazı işverenler çalıştığınız günleri eksik gösterebilir. Hile yapılması durumunda ALO 170 hattına bildirebilirsiniz.
 6. Emekli maaşınız hesaplanırken tüm kazançlarınıza bakılıyor. Emeklilik planınızı her zaman erken yapın. Şimdiden yapmaya başlayın. Zamanınız daraldıysa eğer son 3,5 yılı iyi değerlendirmeye bakın. Bu kısa sürede tüksek prim yatırmayı ihmal etmeyin.
 7. Son 3,5 yılınızı BAĞ-KUR’lu olmak yerine SGK şartları ile emekli olmanız durumunda maaşınızın yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.
 8. Emeklilik zamanı geldiğinde bakmakta yükümlü olduğunuz eş, çocuk gibi kişilerin sayısını tam olarak bildirin.

 

 

 

 

Önceki 2019 Yılı Kıdem Tazminatı Tavanı (Ocak - Haziran)
Sonraki Toptan Giyim Nereden Alınır?

Yazar Hakkında

Kemal BATU
Kemal BATU 95 Gönderi

Merhabalar, ben Kemal BATU 29.09.1994 yılı Kadıköy / İstanbul doğumluyum. İstanbul ilinin Sancaktepe ilçesinde ikamet etmekteyim. Doğma büyüme istanbullu ve Galatasaraylıyım. Mesleğim Muhasebe olup 3 senedir mesleğimle ilgilenmekteyim.

Yazara ait tüm yazıları gör →

Benzer Yazılar

Güncel Mevzuat 0 Yorum

Belirli Süreli İş Sözleşmesi İle Çalışanların Kıdem Tazminatı Hakkında

26.02.2019 tarihinde toplanan Sosyal Güvenlik Mevzuatı Komisyonumuz. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 30.05.2014 tarihinde vermiş olduğu kararda; 1475 sayılı İş Kanunu‘nun 14. maddesinde kıdem tazminatı nın ödenmesini gerektiren durumlar arasında, belirli

2 Yorum

 1. prakov
  Ağustos 06, 00:00 Cevapla

  Всем доброе утро, что вы знаете о мастер-класса для женщин, просто заинтересовал этот вопрос. Так как недавно нашла информацию
  здесь
  Поэтому хочу понять, стоит ли брать?

Bir Yorum Yazın