Oyun Sektörü ve Güvenlik

Oyun Sektörü ve Güvenlik

Bildiğiniz üzere Hakkımda yazısında belirttiğim gibi muhasebe işi ile uğraşıyorum severek yapıyorum ama zor yanları da olmuyor değil. Oyun sektörü hızla gelişmekte ve bu sektörde oyuncu olarak yıllarca emek harcamış sizden biri olarak yazıyorum her satırı. Beraber geçirdiğimiz 8 ay boyunca bir çok oyun incelemeleri ve teknoloji haberleri ele aldık içine emek, eğlence ve sevgi kattık daha sonra ise biraz harmanladık ve çok yol aldık. Oturuyor araştırıyorum ne yazsam, bugün hangi oyunu denesem diye. Bulamadığımız zamanlarda oluyor bizde teknolojiden yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Her oyunu da inceleyemiyorum ama sevebileceğiniz olanları dikkate alıyorum.

Araştırıyorum yurt dışı sayfalarına bakarak onlar ne tür yorum yapmış dikkate alıyor ve ilgi çekebilecek noktalar bulmaya çalışıyorum. Tabi her gördüğümüzü de yazmıyoruz. Spoiler yememeniz için dikkatli seçim yapmaya gayret gösteriyorum. Spoiler demiş iken trailer de izlemeyin evet her yeni incelemede sayfaya koyuyorum ama izlemeyin. Ben ne diyorsam onu yapın ama yaptığımı yapmayın. 🙂

Eskiden internet kafelerde masalarda sıra bekler iken şimdi neredeyse her evde bir bilgisayar var. 2002 yılında NFS2 SE oyununu oynadığımı hatırlarım. Split Screen şeklinde arkadaşlarla birlikte internet kafe de bu oyunu oynuyor zaman öldürüyorduk.  Günümüz oyunları ile bu oyunu kıyasladığımda oyun sektörünün ne kadar hızlı ilerlediğini görebiliyorum. Bazen kendi kendime  “oyunların kalitesi hayatımdan daha canlı gibi” diyecek oluyorum. O zamanlar da 40-80 GB HDD kullanıyor iken şimdi en kıytırık oyunu 500GB-1TB HDDlerde nereye sıkıştıracaz bu oyunu diye düşünüyor duruyoruz. Nereye gidiyoruz orasını bilmem ama oyun sektörü gerilemeyeceği kesin.

Bilgisayarımızda genellikle 1 ve üzeri oyun bulunuyor. Yeni çıkan oyunlar steam platformuna göre çıkartılıp multiplayer olarak oynanması için tasarlanıyor. Orjinal oyuna yönlendiriliyoruz desek daha doğru olur. Orjinal oyunların avantajları saymakla bitmez iken korsan oyunların zararları da bir o kadar. Örnek olarak; orjinal oyunlarda ücret vererek satın alım gerçekleştirdiğimizde güncelleştirmelerini ücretsiz edinmemiz bir yana (DLC-Ek Paketler Hariç) bilgisayarımızı ve kişisel güvenliğimizi koruruz. Korsan oyunlarda ise bilgisayar ve kişisel verilerimiz hep tehlike altındadır. Kimse hayrına bu tür legal olmayan davranışlar sergilemez.

Güvenliği Elinde Tut…

Kişisel bilgisayar güvenliği söz konusu ise; her zaman sistemini güncel tut, antivirüs yazılımı kullan ve korsan yazılımlardan uzak dur. Kişisel bilgisayarınızı tehdit eden virüslerden maalesef %100 bir şekilde korunmak mümkün değil. Orjinal yazılımları tercih edin. 

Özet olarak korsan yazılımları bulaşmadan oyun oynamak hem bilgisayar sağlığı için hem kişisel güvenliğiniz için çok önemlidir. Doların geldiği seviyeyi düşünürsek buda pek kolay değil. Tekrar görüşmek dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

Önceki Yazı Middle Earth: Shadow of War İnceleme
Sonraki Yazı HTC U11 Life Özellikleri ve İncelemesi

Yazar Hakkında

Kemal BATU
Kemal BATU 74 Gönderi

Merhabalar, ben Kemal BATU 29.09.1994 yılı Kadıköy / İstanbul doğumluyum. İstanbul ilinin Sancaktepe ilçesinde ikamet etmekteyim. Doğma büyüme istanbullu ve Galatasaraylıyım. Mesleğim Muhasebe olup 3 senedir mesleğimle ilgilenmekteyim.

Yazarın diğer yazıları →

İlginizi Çekebilir

Üzgünüm, henüz benzer gönderi yok.

Yorum Yok

Henüz Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu hemen gönder!

Cevap Bırakın